Terapii de ten: cel mai complex modul al cursului de cosmetica

curs HIFU in Bucuresti

Odata ce am pus bazele meseriei de cosmetician, urmeaza sa le si consolidam cu informatii pretioase. Facem asta in cadrul modulului II – Terapii de Ten. Acesta este destinat invatarii tratamentelor faciale avansate, tip terapie, si procedurilor realizate cu aparatura de ultima generatie. Lectiile de anatomie vor fi complexe, pentru a intelege in detaliu modificarile aparute la nivelul pielii si cauzele lor.

De ce Terapii de Ten?

Pentru ca notiunile de anatomie sunt urmate de scheme de tratament complexe. Tratamentele au ca scop rezolvarea unei probleme si pot fi repetate la intervale mai scurte. Principalele terapii vizeaza tenul deshidratat, acneic, cu defecte de pigmentare sau tenul matur. Astfel, la fiecare tip de ten le prezentam cursantelor noastre toate solutiile disponibile in prezent pentru aceste afectiuni.

Terapii de Ten – Oxygenera

Cursantele exerseaza aplicarea unor produse diferite fata de cele invatate la modulul 1, precum:

• masti tip spuma
  • masti plastic
  • masti gipsate

si sa lucreze cu aparate moderne:

• cu ultrasunete
  • de mezoterapie virtual
  • cu oxigen hyperbaric
  • cu IPL

Elevele invata despre procedurile de exfoliere:

• microdermabraziune
  • hidradermabraziune
  • peeling cu ultrasunete
  • peeling chimic.

Aceste proceduri sunt de mare folos in tratarea unor afectiuni ale pielii, daca sunt realizate corect.

Am inclus in modulul de terapiii de ten si o parte destinata procedurilor de imbunatatire a elasticitatii si fermitatii pielii. Elevele lucreaza cu ultimele aparitii in acest domeniu:

• radiofrecventa
  • HIFU
  • skin rejuvenation
  • bio-lift.

Deoarece sunt importante cunostintele de baza pentru intelegerea notiunilor, accesul la modulul II este permis doar persoanelor care au absolvit modulul I.

aparatura cosmetica
Terapii de Ten – HIFU

De ce sa participi la modulul Terapii de Ten

Este important pentru o cosmeticiana si pentru clientii ei sa aiba la indemana mai multe solutii pentru problemele tenului si sa poata sa alcatuiasca scheme personalizate. Cursurile acestui modul sunt create de dr. Manuela Ravescu, medic dermatolog, impreuna cu alti medici si cosmeticiene. Astfel, sunt combinate cunostintele medicale cu cele cosmetice. Elevele nu invata doar despre tratamentele potrivite, ci si despre diverse leziuni si cum sa le identifice. De asemenea, stabilim si solutiile estetice medicale disponibile catre care isi pot indruma clientele.

Suntem in mod constant la curent cu noile aparitii in domeniu si le includem in modulul terapii de ten. Fiecare procedura este benefica daca inveti sa o aplici corect. Mai ales in cazul aparatelor, trebuie sa tinem cont de contraindicatii, timpul de actiune, modul de utilizare, numarul de sedinte recomandat si distanta dintre acestea. Toate aceste informatii sunt dobandite la modulul II.

certificat calificare profesionala scoala de cosmetica

Ce poate sa faca o cosmeticiana care a absolvit acest modul?

Se poate angaja cu usurinta! In plus, este un avantaj sa stii sa realizezi atatea proceduri si tratamente si sa fii pregatita sa oferi solutii de tratament complexe si personalizate.