Curs de cosmetica care iti asigura certificat de calificare profesionala in cosmetica, cu care poti
practica in legalitate aceasta meserie.

reducere curs cosmetica

*Voucherul de 200 lei este oferit tuturor cursantelor care incep noua grupa destinata calificarii in meseria de cosmetician in data de 6 septembrie 2021. Voucherul poate fi folosit pentru achizitionarea oricarui curs de specializare organizat de Scoala de Cosmetica Dr. Manuela Ravescu, pe parcursul intregului an 2022. In conditiile in care majoritatea cursurilor au deja preturi speciale pentru fostele noastre eleve, mentionam ca reducerile se cumuleaza.

CAT DUREAZA SI CAND INCEPE URMATORUL CURS

DURATA: 6 luni, cate 3 luni pentru fiecare etapa de calificare, dupa cum urmeaza:

• Estetica Generala (modul I)
  • Terapii de Ten si Corporale (modulele II si III)

Curs recunoscut de Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei

URMATORUL CURS INCEPE in 6 septembrie 2021

Data limita de inscriere este 31 iulie

CE INVAT

Modul I: Estetica Generala - dureaza 3 luni, de luni pana vineri, 4 ore/zi*. Initiere in cosmetica, notiuni despre structura si fiziologia pielii, o trecere in revista a patologiilor dermatologice de interes pentru cosmetica.

Inveti:

• demachiere, analiza si stabilirea unui diagnostic corect de tip de ten
  • pregatirea tenului pentru extractii
  • curatarea profunda a pielii
  • masaj facial
  • aplicarea produselor in functie de tipul de ten si de necesitatile clientului
  • realizarea unor scheme de tratament adaptate problemelor tenului si evolutiei clientului sub actiunea tratamentului

DETALII AICI

*Cursurile teoretice se desfasoara in conditii speciale, in contextul pandemiei de coronavirus. Va rugam sa solicitati detalii.

Notiuni de chimia produselor, necesare la intelegerea si folosirea corecta a preparatelor cosmetice, notiuni de estetica faciala:

• design de sprancene, vopsit gene si sprancene
  • notiuni de machiaj profesional (produsele folosite in make-up-ul profesional, corectii si retusuri)
  • epilat cu ceara traditionala si de unica folosinta
  • folosirea aparatelor de baza, elementare in estetica faciala: galvanoderm, electroderm, ionoderm, vapofor

Modulele II si III reprezinta cursul de "Specializare in Cosmetica".

Terapii de Ten – dureaza 2 luni; cursurile se tin 2 zile/saptamana. Se studiaza tipurile de ten si terapiile adresate lor, precum si proceduri faciale avansate, notiuni de anatomie si fiziologie a pielii, chimia produselor cosmetice, utilizarea aparaturilor de ultima generatie.

• Tenul Uscat si Terapiile de Hidratare
  • Tenul Acneic si Terapiile Anti-Acneice
  • Tenul Matur si Terapiile Anti-Aging
  • Proceduri de crestere a fermitatii pielii: Radiofrecventa, Radiofrecventa fractionata, Skin Rejuvenation, HIFU- High Intensity Focused Ultrasound
  • Tenul cu Defecte de Pigmentare si Terapiile de Albire
  • Aplicarea Mastilor Plastice si Gipsate
  • Microdermabraziunea
  • Peeling-ul Chimic
  • Terapii de ten cu IPL- lumina intens pulsata
  • Terapia cu Oxigen Hiperbaric
  • Utilizarea Aparatelor Cosmetice de Ultima Generatie

dr. Manuela Ravescu, medic dermatolog

Terapii Corporale – dureaza 1 luna; cursurile se tin 2 zile/saptamana. Ai acces la cele mai noi cunostinte si la tehnologie de ultima generatie.

Inveti:

• sa tratezi Celulita
  • Drenajul Limfatic
  • Terapii Corporale cu produse profesionale - impachetarile corporale
  • Terapii Corporale cu ajutorul aparatelor cosmetice
  • Electrostimularea, Presoterapia
  • Ultrasunetele cavitationale, Endermologia
  • Radiofrecventa,VacuumulT
  • Termocuverta, Tunel cu infrarosii
  • Epilarea definitiva cu IPL si LASER

DETALII AICI

CAT POTI CASTIGA

Renumele cursurilor pe care le urmezi conteaza pentru angajator. 96% dintre cursantele noastre si-au gasit un loc de munca in domeniu. Salariile din piata, in acest moment (sfarsitul anului 2018), pot ajunge pana la 3.000 – 4.500 lei.

PRACTICA CURS COSMETICA PROFESIONAL

Practica se face in scoala, atat intre elevele scolii, cat si pe modele aduse din exterior, sub supravegherea instructorului si cu materialele profesionale puse la dispozitie in totalitate de Scoala de Cosmetica si Machiaj Profesional.

COSTURI CURSURI DE COSMETICA

• Pretul total: 4.080 lei* - (platibili in 6 rate)
  • Taxa de inscriere de 450 lei

Modul I

2.040 lei, ce pot fi platiti in 3 rate lunare a cate 680 lei

Modulele II si III

2.040 lei, ce pot fi platiti in 3 rate lunare a cate 680 lei

DE CE SA ALEGI SCOALA DE COSMETICA

Scoala de Cosmetica si Machiaj Profesional este autorizata de Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei.

Diploma de calificare este emisa de aceste ministere si este recunoscuta in Uniunea Europeana.

INSCRIE-TE AICI

In limita fondurilor disponibile si a functionalitatii programului, poti achita cursurile si prin PROGRAMUL "INVESTE IN TINE!".  Detalii, aici: FNGCIMM

ELEVE DE SUCCES

Miriam Stancel

De la Cluj la Bucuresti pentru succes

"Sunt fericita ca am avut posibilitatea sa intalnesc oameni deschisi, preocupati sa ne invete lucruri minunate si folositoare despre ingrijirea faciala, corporala si machiaj, oameni care fac asta cu pasiune."

Mihaela Danci

A venit la noi tocmai din Baia Mare

"Au cele mai potrivite metode, astfel am reusit si noi sa invatam corect ce inseamna aceasta meserie, sa asimilam toate informatiile oferite si sa putem mai apoi sa oferim servicii de calitate."