Anuntam o noua grupa in curand

Vino alaturi de noi pentru o cariera de succes!

Cel mai bun curs de cosmetica

Curs recunoscut de Min. Muncii si Min. Educatiei

Modul 1: Dezvoltare profesionala

• Meseria de cosmetician – organizarea activitatii, materiale necesare, relatia cu clientii, relatia cu colegii
  • Norme de protectia muncii si igienico-sanitare
  • Modalitati de dezvoltare profesionala
  • Curs de Eticheta profesionala si Customer Care
  • Curs de Vanzari
  • Curs Social Media

Durata: o saptamana

Modul 2: Tratamente cosmetice si terapii de ten

• Demachiere
  • Tonifiere
  • Analiza tipului de ten
  • Pregatirea tenului pentru extractii
  • Extractii
  • Anatomia si fiziologia pielii
  • Chimia produselor cosmetice
  • Concentratele active
  • Masajul facial
  • Mastile faciale
  • Scheme de tratament
  • Fisa de client
  • Tenul uscat si terapiile de hidratare
  • Tenul acneic si terapiile antiacneice
  • Tenul matur si terapiile antiaging
  • Tenul cu defecte de pigmentare si terapiile de albire
  • Peeling chimic
Durata: 10 saptamani, program 3 zile/ saptamana

Modul 3: Epilare cu Ceara si Epilare Definitiva

• Epilarea cu ceara – reguli, indicatii, contraindicatii, tipuri de ceara, recomandari, tehnica
  • Epilarea definitiva cu IPL si LASER se adreseaza si persoanelor care au absolvit absolvit 12 clase, cu sau fara sustinerea examenului de Bacalaureat.
  • Cursul este structurat in 2 parti, teorie si practica. Cititi mai multe aici.

Durata: 4 saptamani, program 3 zile/saptamana

Modul 4: Operator aparatura cosmetica

• Galvanoderm
  • Vapofor
  • Electroderm
  • Ionoderm
  • Ultrasunete
  • Oxigen hiperbaric
  • Terapia LED
  • Utilizarea IPL in estetica faciala
  • Microdermabraziune
  • Hidradermabraziune
  • Skinscrubber
  • Electrostimularea faciala

Durata: 4 saptamani, program 2 zile/saptamana

Modul 5: Tehnici de lifting facial nechirurgical

• Radiofrecventa- monopolara, bipolara, hexapolara, combinata cu crioterapie si mezoterapie
  • HIFU – High Intensity Focused Ultrasound- facial si corporal, despre care puteti citi mai multe in Curs HIFU
Durata: 3 saptamani, program 2 zile/saptamana

Modul 6: Design sprancene si gene

• Pensatul – tehnica, cum stabilim corect forma sprancenelor in functie de fizionomie, cum si in ce cazuri realizam corectii ale sprancenelor
  • Vopsirea genelor si a sprancenelor
Durata: 2 saptamani, program 2 zile/saptamana

Modul 7: Machiaj

• Realizarea machiajul de baza
  • Corectii si retusuri
Durata: 1 saptamana, 2 zile

Pretul cursului

Poti opta pentru Cursul de Cosmetica Premium integral, cu eliberarea certificatului de calificare sau pentru Modulul pe care ti-l doresti

• Cost Curs Cosmetica Premium 4890 lei

*taxa de inscriere: 450 lei, diferenta in 6 rate a cate 740 lei/rata

• Modul 2: Tratamente cosmetice si terapii de ten 2500 lei

*taxa de inscriere: 450 lei, diferenta in 2 rate

• Modul 3: Epilare cu ceara si Epilare definitiva 2000 lei

• Modul 4: Operator aparatura cosmetica 1200 lei

• Modul 5: Tehnici de lifting facial nechirurgical 1500 lei

• Modul 6: Design sprancene si gene 500 lei

*taxa de inscriere: 300 lei, diferenta in ziua cursului

Modul Epilare Ceara si Definitiva

din 21 noiembrie

Dr. Manuela Ravescu

Sunt Dr. Manuela Ravescu, fondatorul Scolii de Cosmetica. In urma cu multi ani, dupa ce am luat contact cu domeniul de beauty, am hotarat sa ma implic profesional si sa activez in aceasta fascinanta lume a infrumusetarii. Experienta si cunostintele medicale m-au ajutat enorm la crearea cursurilor de cosmetica. Frumusetea medicinei si fascinatia fata de estetica imi dau putere de munca si dorinta de a impartasi din cunostintele si din experienta mea.

Informatii importante

Raspundem aici la cele mai frecvente intrebari. Nu ezita sa ne contactezi daca nu regasesti aici raspunsul pe care il cauti!

Practica

Practica se face in scoala, atat intre elevele scolii, cat si pe modele aduse din exterior, sub supravegherea instructorului si cu materialele profesionale puse la dispozitie in totalitate de Scoala de Cosmetica Dr. Manuela Ravescu

Ce se intampla cu taxa de inscriere

Taxa de inscriere se scade din pretul total al cursului, respectiv modului pentru care optati.

Acte necesare pentru inscriere

Copie: Carte de identitate, Certificat de nastere, Certificat casatorie (dupa caz)

Copie Adeverinta de absolvire liceu/Diploma Licenta. NU ESTE OBLIGATORIE DIPLOMA DE BACALAUREAT. Adeverinta medicala eliberata de medicul de familie cu mentiunea “apt pentru inscriere curs cosmetica”

Cat poti castiga

Renumele cursurilor pe care le urmezi conteaza pentru angajator. peste 90% dintre cursantele noastre si-au gasit un loc de munca in domeniu. Venituri din piata pot depasi deseori suma de 4.500 lei.

Acte necesare pentru module

Inscrierea la modulele 2 - 6 se face cu aceleasi acte necesare la cursul de calificare.

Certificate si diplome

Certificatul eliberat la finalizarea cursului de calificare si dupa examinarea finala este un certificat de CALIFICARE PROFESIONALA, unicul ce iti permite sa practici meseria in legalitate

Certificatul eliberat dupa absolvirea unuia dintre modulele 2, 3, 4, 5 sau 6 este unul de ABSOLVIRE

Formular inscriere

Alege cursul tau favorit si inscrie-te acum. Te contactam in cel mai scurt timp.